Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Sępólna Krajeńskiego
Rada Powiatu w Sępólnie Krajeńskim podjęła 23 czerwca 2022 roku Uchwałę Nr XLVII/212/2022 w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie oraz przystąpienie Powiatu Sępoleńskiego do Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Sępólna Krajeńskiego.
Stowarzyszenie OPPT Sępólna Krajeńskiego będzie realizowało zadania we wskazanych w „Polityce Terytorialnej województwa kujawsko-pomorskiego" obszarach wsparcia. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym 30.01.2023 r. i tworzą je wraz z Powiatem Sępoleńskim 4 gminy – Gmina Sępólno Krajeńskie, Gmina Więcbork, Gmina Kamień Krajeński i Gmina Sośno.
Dzięki stowarzyszeniu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza powiat i gminy będą mogły pozyskiwać środki unijne w nowej perspektywie 2021-2027 i realizować projekty strategiczne dla rozwoju naszych samorządów np: budowa ścieżek rowerowych, kształcenie młodzieży, odnawialne źródła energii czy odnowa przestrzeni publicznej. Celem stowarzyszenia jest m.in. dążenie do zapewnienia możliwie jak najwyższej jakości życia mieszkańców.
Stowarzyszenie „Salutaris”
To zrzeszenie kujawsko-pomorskich samorządów, które dysponuje Funduszem Solidarnościowym, czyli instrumentem doraźnej, szybkiej pomocy finansowej dla gmin i powiatów dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych lub katastrofami. Cel działalności organizacji, to wzajemna pomoc w likwidowaniu skutków zdarzeń kryzysowych, które zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi albo znacząco wpływają na pogorszenie warunków bytowych mieszkańców.
STOWARZYSZENIE LGD "NASZA KRAJNA"
Zadaniem stowarzyszenia "Nasza Krajna" jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, a także tworzenie możliwości do aktywizowania działań społeczności lokalnej w dążeniu do poprawy jakości życia.
ZWIĄZEK POWIATÓW POLSKICH
Związek Powiatów Polskich zrzesza 315 powiatów.
Celem stowarzyszenia jest wspieranie idei samorządu terytorialnego, dążenie do społeczno - gospodarczego rozwoju, a przede wszystkim chroni wspólne interesy powiatów.
BANK ŻYWNOŚCI W CHOJNICACH
Zadaniem Banku Żywności jest łagodzenie skutków ubóstwa, poprzez realizację działań mających na celu przeciwdziałanie niedożywieniu, a w szczególności zwiększenie dostępu do żywności poprzez organizowanie zbiórek żywności dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.