Powiat Sępoleński położony jest w północno-zachodniej części woj. kujawsko-pomorskiego i obejmuje północno-wschodni fragment historycznej Krajny. Powiat zajmuje powierzchnię 791 km2 i jest zamieszkiwany przez 40,9 tys. osób. Powierzchnia Powiatu stanowi 4,4 % ogółu powierzchni województwa, a ludność stanowi 1,98%. Powiat Sępoleński to obszar 4 gmin w której skład wchodzi: Sępólno Krajeńskie, Kamień Krajeński, Więcbork oraz Sośno.
Geograficznie obszar znajduje się w obrębie Pojezierza Krajeńskiego, które zostało ukształtowane podczas ostatniego zlodowacenia - wśród niewielkich wzgórz i rozciągających się na wiele kilometrów pagórków rozlewają się rynnowe jeziora i doliny licznych strumieni.
Dominującym strukturami w powiecie sępoleńskim są użytki rolne, które stanowią 65%, lasy i grunty leśne zajmują 24,3%, natomiast pozostałe grunty stanowią 10,4% ogólnej powierzchni terenu Powiatu. Wyjątkowy kompleks przyrodniczy to doskonałe miejsce bytowania wielu gatunków zwierząt i ptactwa. Ochroną przyrody powiatu zajmuje się Krajeński Park Krajobrazowy, jest to trzeci pod względem powierzchni park krajobrazowy w Polsce. Atutem Powiatu Sępoleńskiego jest czystość wód i lasów, która jest gwarantem ekologicznego środowiska oraz piękna.
Przez stulecia ziemia sępoleńska była spichlerzem Rzeczypospolitej i gniazdem licznych rodów szlacheckich, wywodzących się zarówno z pomorza, jak i Wielkopolski. Do dziś zachowały się tu pozostałości dawnych majątków - założenia dworsko- parkowe i folwarczne oraz tradycyjna zabudowa wsi. Równie liczne są tu zabytkowe kościoły- świadectwo żywej wiary mieszkańców.
Według Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu stopa bezrobocia w Powiecie Sępoleńskim na miesiąc grudzień 2012 r. znajdowała się na poziomie 25,1%.